Therapia Garden Psikoloji


  Telefon : 0 (538) 310 72 72

Kadınlarda en sık rastlanan cinsel problemler

Yaşantınızı herhangi bir alanda olumsuz etkileyen ve cinsel doyum almanızı engelleyen her hangi bir durum cinsel problem olarak düşünülebilir. Çoğu kadın hayatı boyunca en az bir kez bir cinsel problemle karşılaşır. Bazı kadınlarda semptomlar daha uzun süreli olabilir ve ilişkilerini de olumsuz etkiliyor olabilir.

Aslında genel olarak cinsel davranışların bir “normal” seviyesinden bahsetmek çok da mümkün değildir. Çünkü her kadın için cinsellik farklılaşır. Hayatınızda bir dönem normal olarak gördüğünüz bir cinsel yaşantıyı bir başka dönemde normal olarak göremeyebilirsiniz. Örneğin, küçük bir bebeği olan ve aşırı yorgun bir annenin cinsellikle daha az ilgilenmesi çok sık rastlanır. Diğer taraftan hem erkekler hem de kadınlar için yaş ilerledikçe cinsel ilişkinin sıklığında bir azalma görülür.

Kadın cinselliği karmaşıktır. Temelinde yakınlık ve özel hissetme ihtiyacı vardır. Bunun yanında tabi ki kadınların fiziksel ihtiyaçları da vardır. Bu nedenle hayatınızın fiziksel ya da duygusal problemler yaşadığınız bir döneminde bir cinsel problemle karşılaşmanız da olasıdır.

Cinsel problem yaşamanıza yol açan nedenlerin başında şunlar gelir:

 • Duygusal Nedenler; stres, ilişki problemleri, depresyon anksiyete, cinsel taciz ya da saldırı yaşantıları ve vücudundan hoşnut olmama gibi.
 • Fiziksel Nedenler; hormonal sorunlar, ağrı bozuklukları, diyabetve kalp rahatsızlıkları gibi.
 • Yaşın İlerlemesi; vajinada kuruluk gibi değişimlerin oluşması.
 • İlaç Kullanımı; depresyon, tansiyon, diyabet ilaçları cinsel problemlere yol açabilmektedir.

Cinsel problemlerin belirtilerinden bazıları ise şunlardır:

 • Cinsel istekte azalma,
 • Uyarılma zorlukları,
 • Orgazm yaşayamama yada sıklığında büyük bir azalma,
 • Ağrılı cinsel ilişki.

Tabii ki herkes zaman zaman cinsel istekte azalma ya da tatmin olamama yaşar. Eğer bu çok sık ya da uzun süreli olursa, vücudunuzda ya da hayatınızda neyin yolunda gidip gitmediğine bakmak ilk aşamada faydalı olacaktır:

 • Hasta mısınız ya da cinsel isteğinizi azaltabilecek herhangi bir ilaç kullanıyor musunuz?
 • Stresli bir dönem mi yaşıyorsunuz?
 • Partnerinizle sevgi ve güvene dayalı bir iletişiminiz var mı?
 • Partnerinizle baş başa zaman geçirme imkanınız var mı?
 • Cinsel ilişki ya da cinsel yakınlaşma ile ilgili rahatsız eden anılarınız var mı?

Eğer cinsellikle ilgili herhangi bir sıkıntınız varsa, ilk olarak bu konuda uzman hekiminize başvurarak sorunun kaynağının fiziksel olup olmadığını öğrenin. Eğer fiziksel bir sıkıntı yoksa uzman bir psikologdan destek almalısınız.

Bu aşamada cinsel probleminizin tedavisi de problemin kaynağına bağlı olarak farklılaşır. Sağlık sorununuzun tedavi edilmesiyle probleminiz de ortadan kalkabileceği gibi partnerinizle nasıl daha uygun iletişim kurabileceğinizi öğrenmek de cinsel probleminizin çözülmesini sağlayabilir. Ya da rahatlamak için ılık bir banyo yapmak, cinsel ilişki öncesi sevişmeyi uzatmak, cinsel ilişkide farklı pozisyonlar denemek gibi kendi başınıza deneyebileceğiniz ufak değişimler dahi yardımcı olabilir.

Doktor ya da terapistle cinsel problemlerinizle ilgili açık bir şekilde konuşmak tedavinin önemli bir parçasıdır. Bir çok kişi için bu konuları paylaşmak zor olabilir. Fakat unutmayın ki siz ne kadar rahat ve açık bir şekilde konuşursanız uzmanlar da size o kadar faydalı olabilir.